تولید روزانه 80 هزار لیتر آب نرم از بخار کندانس شده در سایت سلطانیه (1395/11/17)

در سایت سلطانیه شرکت اسید سازان با طراحی، ساخت و نصب یک دستگاه برج کندانس بخار (تبدیل کننده بخار به آب نرم) روزانه بیش از 80 هزار لیتر آب از طریق تبدیل بخار به آب استحصال و در فرایند تولید اسید سولفوریک مورد استفاده قرار می گیرد. کلیه مراحل طراحی، ساخت و نصب این دستگاه توسط مهندسین و تکنسین­ های این شرکت انجام گرفته و هزینه کل این پروژه در حدود 75 میلیون تومان بوده است.
هدف از اجرای این طرح استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی، جلوگیری از هدر رفت بخار حاصل از فعالیت کارخانه، صرفه جویی در انرژی و تولید آب نرم برای استفاده در فرآیند تولید می باشد. بازگشت ریالی این پروژه در طول سال 3500 میلیون ریال بطور مستقیم خواهد بود و بصورت غیر مستقیم نیز از استهلاک دستگاههای سختی گیر آب جلوگیری می شود و بواسطه انجام این پروژه یک دستگاه اکسیژن زدا نیز از مدار خارج گردیده که هزینه نگهداری و استهلاک و تعمیرات آن از هزینه های شرکت کسر می شود. با توجه به خواص شیمیایی این آب که در اصطلاح به آب نرم مشهور است از به وجود آمدن رسوبات در دستگاهها و تجهیزات نیز جلوگیری به عمل می آید.
لازم به ذکر است که در سایت مذکور یک حلقه چاه با آب دهی پنج لیتر برثانیه و با ظرفیت 275 متر مکعب آب در روز با اخذ مجوزهای لازم به نام شرکت ثبت و به بهره برداری رسیده است. در شرایط کنونی بحران آب و با توجه به اینکه آب پس از گوگرد اصلی ترین ماده تولید اسید سولفوریک می باشد، اخذ مجوز بهره برداری چاهی با این مشخصات یکی از موفقیت­ های شرکت اسید سازان در سال 1395 به شمار می آید. گفتنی است تأمین آب از بازیافت بخار و همچنین از طریق چاه مورد اشاره نوید بخش تولید پایدار و با ظرفیت بالای 100 هزار تن درسال های آینده برای شرکت اسید سازان می­باشد.